Բարելավել այն 579 գյուղական համայնքների ջրամատակարարման և կոյուղային համակարգերը, որոնք ներկայումս միացված չեն գոյություն ունեցող ջրմուղկոյուղիներին: Մասնավորապես, մշակել գյուղական շրջաններում փոքր մասշտաբի տարբեր ջրամատակարարման և կոյուղային համակարգեր և, եթե նպատակահարմար է, ներառել դրանք տեխնիկապես, առնվազն՝ ինստիտուցիոնալ և իրավաբանական տեսանկյունից, ջրային ոլորտի գոյություն ունեցող կամ ապագա կառուցվածքներում: Տեխնիկա-տնտեսական ուսումնասիրությունների շրջանակներում մշակված ինստիտուցիոնալ, իրավաբանական, բնապահպանական և տեխնիկական լուծումները պետք է ծառայեն որպես այլընտրանքների ցուցակ, որից հնարավոր կլինի ընտրել գերադասելի տարբերակը՝ հաշվի առնելով գյուղերի առանձնահատուկ բնապահպանական, տնտեսական և սոցիալական իրավիճակը:
Ինժեներախորհրդատվական ծառայությունների փուլերը
- Փուլ 1։ Սկզբնական փուլ՝ գոյություն ունեցող ջրամատակարարման և կոյուղային համակարգերի գնահատում
- Փուլ 2։ Գյուղական և կիսաքաղաքային համայնքների ինստիտուցիոնալ ռազմավարության մշակում և ինստիտուցիոնալ թեմայով աշխատաժողով
- Փուլ 3։ GIS համակարգի վրա հիմնված տվյալների բանկի ստեղծում գյուղական և կիսաքաղաքային համայնքների համար
- Փուլ 4։ Գյուղական շրջաններում ցածր արժեք ունեցող/ քիչ էներգիա սպառող, պահպանման մատչելի տեխնոլոգիաների նկարագրություն և դիտարկում
- Փուլ 5։ Երկարաժամկետ և կարճաժամկետ փուլային ռազմավարության մշակում, ինստիտուցիոնալ ռազմավարությունների հիման վրա մշակված գործողությունների պլան և ներդրումների պլան, ավանդական/ ոչ ավանդական տեխնոլոգիաների կիրառում, այդ թվում՝ իրազեկվածության բարձրացման/ կարողությունների զարգացման միջոցառումներ
- Փուլ 6։ Ծրագրի ներդրումների, ֆինանսավորման և մատչելիության հայեցակարգ, ծրագրի պլանավորման թեմայով աշխատաժողով
- Փուլ 7։ Առաջարկվող ավանդական/ ոչ ավանդական տեխնոլոգիաների պլանավորման, նախագծման (տիպային լուծումների), շահագործման և պահպանման ուղեցույցների պրեզենտացիա

To improve the water and sanitation systems in 579 rural communities currently not connected to the existing water utilities. Specifically, to develop a concept to improve different small-scale water and sanitation systems in rural areas by including them technically, if reasonable, but at least institutionally and legally into the existing and/or future water sector structures. The institutional, legal, environmental and technical solutions elaborated within the feasibility study shall serve as a menu of alternatives from which the preferred option can be selected, based on the specific environmental, economic and social situation in the villages.
- Phase 1. Inception Phase; assessment of the technical state of the existing water supply and sanitation systems
- Phase 2. Development of an Institutional Strategy for the rural and semi-urban communities and Institutional Workshop
- Phase 3. Establishment of a GIS-based Data Bank for the rural and/or semi-urban communities
- Phase 4. Description and review of available technologies on low cost/low energy and simple maintenance facilities for rural areas
- Phase 5. Elaboration of a long and short-term phased Strategy, Action and Investment Plan based on the institutional strategies and the application of (non) conventional technologies, including awareness raising/ capacity building measures
- Phase 6. Elaboration of a Project Investment, Financing and Affordability Concept; and a Project Planning Workshop
- Phase 7. Presentation of Guidelines for planning, design (typical solutions), operation and maintenance of proposed (non) conventional technologies